Pary zawierające związek małżeński w łódzkiej Archikatedrze mają mozliwość wyboru zakresu oprawy muzycznej:

PODSTAWOWA OPRAWA MUZYCZNA

Podstawowa oprawa muzyczna jest zapewniana przez Parafię Archikatedralną na każdym ślubie i obejmuje swoim zakresem wyłącznie stosowne śpiewy liturgiczne prowadzone przez organistę, oraz wykonanie Marsza Weselnego Felixa Mendelssohna na zakończenie uroczystości (na wyjście Pary Młodej z katedry). Forma ta nie obejmuje żadnych innych utworów muzycznych (np. Ave Maria czy drugiego marsza), ani akompaniamentów organowych dla zaproszonych solistów. Za podstawową oprawę muzyczną nie są pobierane żadne dodatkowe opłaty, parafia archikatedralna rozlicza się z organistą w ramach ofiary, jaką składają Państwo w kancelarii. Nie ma też konieczności kontaktowania się z organistami i ustalania szczegółów.

ROZSZERZONA OPRAWA MUZYCZNA

Jeśli jesteście Państwo zainteresowani bardziej uroczystą formą oprawy muzycznej, zawierającą dodatkowe utwory muzyczne (np. Ave Maria i wiele innych), lub przewidujecie Państwo udział solistów i w związku z tym będzie konieczność zagrania akompaniamentów organowych, zapraszamy do skorzystania z rozszerzonej oprawy muzycznej. Jest ona traktowana jako dodatkowa usługa i podlega dodatkowym opłatom. Szczegóły należy ustalić z organistą pełniącym dyżur w dniu Państwa ślubu. Lista dyżurów wraz z kontaktami znajduje się na pasku z prawej strony witryny. Ponieważ dyżury organistów ustalane są z około 4-tygodniowym wyprzedzeniem, prosimy o kontakt najwcześniej na miesiąc i najpóźniej na 3 dni przed planowaną datą ślubu.

W ramach uroczystości ślubnych odbywających się wraz z Mszą św. (tzw. długi ślub) wykonać możemy 5 utworów muzycznych:

- utwór na wejście Pary Młodej (zwykle w charakterze marszowym)

- utwór na podanie darów (ofiarowanie)

- utwór podczas udzielania Komunii

- utwór po błogosławieństwie i rozesłaniu (często w tym miejscu wykonywane jest Ave Maria)

- utwór na wyjście Pary Młodej (zwykle w charakterze marszowym)

Jeśli ślub odbywa się poza Mszą św. (tzw. krótki ślub), z uwagi na pominięcie Liturgii Eucharystycznej nie występuje utwór na podanie darów (ofiarowanie).

Wszystkie utwory mogą być wykonane tylko na organach, ale możecie też Państwo zaprosić solistów (wokal, skrzypce, flet, trąbka itp.). Wtedy organista wykonuje akompaniament dla solistów, co też wchodzi w zakres rozszerzonej oprawy muzycznej.

Solistów możecie Państwo zorganizować we własnym zakresie, lub zwrócić się o potrzebne kontakty do organisty pełniącego dyżur w dniu Państwa ślubu. Oczywiście ustaleń i rozliczeń finansowych z solistami dokonujecie Państwo bezpośrednio, opłaty te nie wchodzą w zakres rozliczenia z organistą.

Jeśli organizujecie Państwo solistów we własnym zakresie (skrzypce, wokal, flet, trąbka itp.) prosimy o podanie potrzebnych informacji - kto będzie grał, na jakim instrumencie oraz jaki będzie repertuar. Zastrzegamy sobie prawo do wprowadzania zmian w repertuarze proponowanym przez solistów.

 

Nieopłacone zamówienie rozszerzonej oprawy muzycznej traktujemy jako rezygnację z usługi i w takim wypadku wykonana zostanie oprawa muzyczna w zakresie podstawowym.

Brak kontaktu ze strony Pary Młodej i złożenia zamówienia na rozszerzoną oprawę muzyczną jest równoznaczny z wykonaniem oprawy muzycznej w zakresie podstawowym.

UDOSTĘPNIANIE ORGANÓW

Osobami upoważnionymi przez Ks. Proboszcza do użytkowania organów Bazyliki Archikatedralnej w Łodzi są wyłącznie organiści katedralni. Zdarzają się jednak sytuacje, że Pary zawierające sakrament małżeństwa chcą powierzyć oprawę muzyczną innym organistom. Każda sytuacja tego typu traktowana jest jako wyjątek, rozpatrywana jest indywidualnie i wymaga kontaktu z pierwszym organistą katedry - p. Jakubem Garbaczem (kontakt telefoniczny: 601774473, mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.). Osoba starająca się o zezwolenie na grę na organach Archikatedry musi posiadać kierunkowe wykształcenie muzyczne na poziomie wyższym (kierunek: organy lub muzyka kościelna) wraz z odpowiednim przygotowaniem liturgicznym. Zakres i repertuar oprawy muzycznej w wykonaniu organisty z zewnątrz musi być każdorazowo ustalany z pierwszym organistą katedralnym. Zastrzegamy prawo do nieudzielenia zezwolenia na grę na organach Archikatedry przez osoby trzecie.

KORZYSTANIE Z NAGŁOŚNIENIA ARCHIKATEDRY

Jeśli przewidujecie Państwo udział zespołów instrumentalnych lub wokalnych (kwartety smyczkowe, chóry, schole liturgiczne), wymagających nagłośnienia - możliwe jest skorzystanie z systemu nagłośnieniowego Archikatedry. Uprzedzamy jednak, że system ten z założenia przeznaczony jest do nagłośnienia mowy i skonfigurowany do właściwej ekspozycji częstotliwości dźwiękowych ludzkiej mowy. System ten nie przetwarza pełnego zakresu częstotliwości, towarzyszącego wykonaniom muzyki. Zespoły mogą skorzystać z czterech sztuk mikrofonów pojemnościowych zainstalowanych na dużym chórze (3 mikrofony podwieszone na stałe nad podestem dla chóru + 1 przenośny mikrofon pojemnościowy na statywie), lub z nagłośnienia przenośnego znajdującego się na stałe w zakrystii i pozostającego w dyspozycji kościelnych Archikatedry (mikser mono + 4 mikrofony pojemnościowe na statywach). Zapotrzebowanie na sprzęt nagłośnieniowy z zakrystii należy uzgadniać z kościelnymi Archikatedry. Zapotrzebowanie na sprzęt nagłośnieniowy na dużym chórze należy uzgadniać z organistą grającym na Państwa ślubie.

ZASADY DOTYCZĄCE OPRAWY MUZYCZNEJ

Uroczystość zawarcia sakramentu małżeństwa tak jak i każda inna celebracja liturgiczna podlega wewnętrznym przepisom kościelnym i wiąże się z pewnymi ograniczeniami i zasadami, które poniżej przedstawiamy.

- muzyka podczas celebracji liturgicznych, w tym także podczas celebracji sakramentu małżeństwa musi być wykonywana na żywo. Nie zezwala się na odtwarzanie muzyki ani akompaniamentów muzycznych z nośników elektronicznych (płyta, kaseta, pamięć przenośna, komputer).

- instrumentem wskazanym przez przepisy kościelne do wykonywania muzyki w czasie celebracji liturgicznych są organy piszczałkowe. Dopuszcza się także do użycia innych instrumentów muzycznych, z wyjątkiem typowych instrumentów dla wykonywania muzyki rozrywkowej (perkusja, syntezator, gitara elektryczna itd.).

- podczas celebracji liturgicznych nie należy wykonywać utworów świeckich i rozrywkowych. Prosimy zwrócić na to uwagę, zwłaszcza jeśli organizujecie Państwo we własnym zakresie udział solistów i zespołów muzycznych. Repertuar należy przedstawić organiście do akceptacji, najlepiej drogą mailową: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. .

- polecamy lekturę poszczególnych dokumentów kościelnych, w których szczegółowo ujęte zostały sprawy związane z muzyką w celebracjach liturgicznych.